Mobil reklam sektöründeki dengelerde Android etkisi

InMobi’nin verilerini kullanarak analiz yapan Bullseye Worldwide, Türkiye’deki mobil reklam ağlarının 2016’nın ilk çeyreğindeki kullanım verilerini açıkladı ve yorumlarını MediaCat dergisi ile paylaştı.

InMobi’nin Türkiye partneri olan Bullseye Worldwide, dünyanın en büyük global mobil reklam ağının yönetimine sahip olmanın verdiği güç ile lokal ve globalde birçok başarılı kampanyaların altına imzalarını atan, başarılı bir dijital ajans. Bullseye Worldwide tarafından yayınlanan mobil reklam ağlarının kullanım verilerini içeren analizde, hep birlikte nelerin yer aldığına bakalım:

İlk bakışta gözümüze çarpan en belirgin değişimler, Apple ve Android cihazlar arasındaki oranlarda görüyoruz. Tablet ve akıllı telefon kullanımı arasındaki dengelerin de hızla değiştiği analiz sonuçlarına yansımış.

InMobi’nin küresel mobil reklam ağındaki gösteriminden elde ettiği veriler mobil işletim sistemi, cihaz türü ve cihaz üreticisi kırılımlı olarak üç ana başlık altında raporlanıyor. 2015 yılının son çeyreği ile 2016’nın ile çeyreğini karşılaştıran araştırma, Türkiye’deki reklam harcamalarının yanı sıra, aktif olarak kullanımda olan mobil cihaz modelleri hakkında da bizlere detaylı bilgi sunuyor. Bu bilgilere göre, en çok gösterim alan Android işletim sistemine sahip cihazlarken en çok tercih edilen cihaz markası 2015 son çeyreğinde olduğu gibi 2016’nın ilk çeyreğinde de yine Samsung. İkinciyi sırada yüzde 12,2 ile iOS işletim sistemine sahip cihazlar yer alırken, Windows işletim sistemine sahip cihazlar yüzde 0,9 oranıyla listede son sırada yer almış. Apple iPhone tek başına marka-model kategorisinde birinci gözükse de sıralamada yer alan Samsung markasının diğer modelleri genel sıralamada iPhone’ un ikinci sırada yer almasına sebep olmuş.

Samsung cihaz üreticisi 2015 son çeyrekten 2016 ilk çeyreğe en çok gösterim alma sırasında oranını büyüterek birinciliğini korurken, Apple bu 3 ay içinde gösterim açısından oranını Samsung’un aksine düşürüyor. Fakat bu düşüşe rağmen ikinci sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Üçüncü sırada Apple’ı takip eden marka ise LG oluyor. Daha sonra ise General Mobile ve Sony’nin bu sıralamayı takip ettiğini görüyoruz. Apple’ı takip eden bu cihaz üreticilerinin az da olsa gösterim açısından oranını büyüttüğünü görüyoruz. Bu az ama önemli oran artışları, Android işletim sisteminin genel olarak marka ve model bağımsız tüm cihazlarda reklam gösterimlerini artırdığı verilerinin sağlaması olarak da yorumlayabiliriz.

2015 son çeyreği ile 2016 ilk çeyreği arasında, Apple cihazlardaki reklam gösterim oranının yüzde 50’den daha fazla düşmesi oldukça önemli bir ayrıntı. Bullseye Worldwide’ın, piyasaya sürülen Android cihaz sayısı, iPhone cihazlara göre çok daha fazla olduğunu düşünürsek bu denli bir gerilemenin normal karşılanması gerektiği konusunda bir analizi var. Ayrıca reklam engelleme uygulamalarının daha sık kullanılmasının da orantısal olarak aradaki farkı açtığını belirtiyorlar.

Tabletlerin pazar payı artıyor

2015’in son çeyreğinin verileri ile karşılaştırdıklarında, akıllı telefon kullanımı açık ara liderlik koltuğunu bırakmazken, tablet kullanımının pazar payını süratle attırmaya devam ettiğini görüyoruz. Özellikle geniş ekranlı dokunmatik cihazlara olan talebin artışı hem reklam gösterimlerine hem de piyasadaki cihaz artışında gözle görülür bir fark yaratıyor. Eski tip cep telefonlarının kullanımını incelediğimizde pazar payının oldukça küçüldüğünü söylemek mümkün. Yüzde 0,1 gibi son derece düşük bir orana sahip olan eski tip cep telefonlarının pazar payı 2015’in son çeyreğinden 2016’nın ilk çeyreğine kadar düşüş göstererek yok olmaya doğru ilerliyor. Konu hakkında orantısal verileri paylaşan Bullseye Worldwide Yönetici Ortağı Afşın Avcı, “Bunu oranlar ile ifade etmek istersek 2015’in son çeyreğinde reklam gösterimleri akıllı telefonlarda yüzde 90,9 iken 2016’in ilk çeyreğinde yüzde 88,3 düzeylerine geldi. Tablet cihazlar için gösterim sayısı geçen yılın son çeyreğinde yüzde 8,9 seviyelerinde seyrederken, 2016’nın ilk çeyreğinde yüzde 2,7 büyüme göstererek yüzde 11,6 yükseldi” dedi.

Sonuç olarak, Bullseye ve InMobi her ne kadar tabletlerin pazar payının akıllı telefonların pazar payı düşüş oranıyla aynı oranda artmış olduğunu belirtse de, akıllı telefonların pazarda liderliğini baskın bir oranla sürdürmeye devam ettiğini söylüyor.

Haber kaynağını görüntüle >

SEND YOUR INQURIES

CONTACT US

Akatlar Mah. Ebulula Mardin Cad. Maya Meridyen İş Merkezi D Blok, Kat:2 Bağımsız Bölüm No:11 Akatlar / İstanbul

+90 212 352 27 75

info@bullseyeww.com

Media Relations:

Contact Plus

+90 212 229 76 26

www.contactplus.com.tr

sevilay@contactplus.com.tr
Fusion İstanbul